Skip to Content

Tradicionālie stāsti Cēsīs

2.jūnijā Cēsu pils dārzā Cēsu pilsētas svētku viesi aicināti apmeklēt vienu no svētku sadaļām „Tradicionālie stāsti”, kas būs veltīta mūsu kultūrvēsturiskā mantojuma būtiskai daļai – tradīcijām.

Svētku apmeklētājiem būs iespēja iepazīt kopīgo un atšķirīgo latviešu, igauņu, lietuviešu un krievu tradicionālā mantojuma un amatu jomā, kā arī aktīvi līdzdarbojoties dažnedažādajās pasākuma norisēs. Vecmāmiņas un vectētiņi varēs dalīties ar padomiem un prasmēm tradicionālo amatu un virtuves gudrību demonstrēšanā, stāstīt savus bērnības un jaunības stāstus, bērni un mazbērni - izmēģināt roku tradicionālajos amatos, izgatavot sev kādu skaņu rīku, kamēr jaunieši tiks aicināti izmēģināt tradicionālo deju soļos.

Pateicoties Cēsu uzsāktajai kultūras sadarbībai ar Tartu, pasākuma programmu bagātinās vairāki tradicionālo amatu prasmju popularizētāji no Tartu: Jane Kanter–studējusi ādas apstrādi, pēc tam apguvusi vitrāžu darināšanu pašmācības ceļā; Maris Raud- 7 gadus nodarbojas ar knipelēšanu, demonstrē un māca knipelēšanu citiem; Liisi Ess - studējusi tekstilmākslu, gatavo ekskluzīvas filcētas somas un makus vintāžas stilā, izmantojot dabīgas šķiedras – merīnvilnu, zīdu un linu; Merlin Lõiv – Vikingu/dzelzs laikmeta atradumu restauratore, darbojas Vikingu klubā, izgatavo arheoloģiskas rotas, kā arī fantāzijas rotas, iedvesmojoties no arheoloģiskajiem atradumiem; Ülle Kauksi – beidzis Tartu universitāti, žurnālists, tagad specializējies vēsturisku lugu rakstīšanā, interesējoties par vēsturi, sācis interesēties par seniem amatiem, demonstrēs auduma apdrukāšanu, izmantojot koka spiedogus; Evar Riitsaar -  pēc mākslas studijām Tallinā atgriezies bērnības pilsētā Obinitsā, darbojas tradicionālajā Setu Sudrabkaļa darbnīcā, demonstrēs senas kokgriešanas tehnikas;

Sigre Anderson – vada Setu muzeju, darbojas Setu amatu asociācijā, demonstrēs īpašu jostu darināšanas tehniku; Ain Raal - strādā  saimniecībā „Rikka Ivan”, meistars, muzikants, brūvē alu, trīs reizes kļuvis par uzvarētāju alus darītāju sacensībās Setu Karaļvalstī, atjauno un  būvē mājas, ir garmoškas spēles instruktors; demonstrēs mājās brūvētu alu un spēlēs tautas mūziku.

2.jūnijā no plkst 11:00 līdz 19:00. Cēsu pils dārzā būs iespējams vērot šos amatniekus darbībā un klausīties viņu muzikālo sniegumu.

Aizsāktā sadarbība palīdzēs attīstīt kultūras sadarbību tradicionālo kultūras vērtību popularizēšanas jomā starp Cēsīm un Tartu, ļaujot iedzīvotājiem labāk iepazīt abu valstu tradicionālo kultūru.

Koncertus organizē pašvaldības aģentūra „Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs” sadarbībā ar tradicionālo prasmju saglabāšanas biedrību „KasTe” un Tartu Radošo Industriju centru projekta "Mākslinieki un radošie uzņēmēji reģionālai attīstībai" ietvaros ar Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas finansiālu atbalstu.

Projekta mērķis ir palielināt dažādu jomu mākslinieku nozīmi un lomu vietējo sabiedrību attīstībā, iesaistot māksliniekus radošo risinājumu veidošanā sabiedrības sociālām, vides un kultūras problēmām, kā arī veidot ilgtermiņa kultūras apmaiņu starp māksliniekiem Cēsīs un Tartu.

Papildus informācija:
Ilona Asare
Projekta vadītāja
Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Tel.64127755, 27878275
Ilona [dot] Asareatcesis [dot] lv

Programma

„Tradīciju stāsti” Cēsu pilsētas svētkos 2012
2012. gada 2. jūnijs

11.00 – 19.00
        Cēsu Pils dārzs
Cēsinieki, pilsētas viesi, ģimenes ar bērniem, jaunieši un citi interesenti – tiek aicināti iepazīt
latviešu, krievu, igauņu un lietuviešu  tradīcijas, meklēt kopīgo un atšķirīgo, caur tradīcijām iepazīt sevi, apgūt jaunas prasmes.
vecmāmiņas un vectētiņi varēs atcerēties savu jaunību, dalīties ar padomiem un prasmēm tradicionālo amatu  un virtuves demonstrēšanā, stāstīt savus bērnības un jaunības stāstus, bērni un mazbērni varēs izmēģināt roku tradicionālajos amatos,  izgatavot sev kādu skaņu rīku, jaunieši varēs mesties deju soļos.
11.00 – 19.00 Igauņu un latviešu amatnieki demonstrē savas prasmes
JANE KANTER –
Studējusi  ādas apstrādi, pēc tam apguvusi vitrāžu darināšanu pašmācības ceļā.

MARIS RAUD -
7 gadus nodarbojas ar knipelēšanu, demonstrē un māca knipelēšanu citiem.
LIISI ESS
Studējusi tekstilmākslu, gatavo ekskluzīvas filcētas somas un makus vintāžas stilā, izmantojot dabīgas šķiedras – merīnvilnu, zīdu un linu.

MERLIN LÕIV –
Vikingu/dzelzs laikmeta restauratore, darbojas Vikingu klubā, izgatavo arheoloģiskas rotas, kā arī fantāzijas rotas, iedvesmojoties no arheoloģiskajiem atradumiem.
ÜLLE KAUKSI –
Beidzis Tartu universitāti, žurnālists, tagad specializējies vēsturisku lugu rakstīšanā.
Interesējoties par vēsturi, sācis interesēties par seniem amatiem. Demonstrēs auduma apdrukāšanu, izmantojot koka spiedogus.

EVAR RIITSAAR - 
Pēc mākslas studijām Tallinā atgriezies bērnības pilsētā Obinitsā, darbojas tradicionālajā Setu Sudrabkaļa darbnīcā.
Demonstrēs senas kokgriešanas tehnikas.

SIGRE ANDRESON –
Vada Setu muzeju, darbojas Setu amatu asociācijā, demonstrēs īpašu jostu darināšanas tehniku.
AIN RAAL -
Strādā Rikka Ivvan /Bagātais Ivans/ saimniecībā, meistars, muzikants, brūvē alu, trīs reizes kļuvis par uzvarētāju alus darītāju sacensībās Setu Karaļvalstī, atjauno un  būvē mājas. Garmoškas spēles instruktors. Demonstrēs mājās brūvētu alu un spēlēs tautas mūziku.
MĀRIS KARLSONS
Diplomēts keramiķis, strādā Madonas Bērnu un Jauniešu centrā par keramikas pulciņa vadītāju, senās vēstures kluba „Gerdene” biedrs, īpaši interesējas par seno amatniecību un keramiku.
ANETE KARLSONE
Etnogrāfe, jostu pētniece un audēja, par tekstīlijām viņai  ir ne tikai profesionāla interese , tas ir arī viņas hobijs. Pirmo celaini noaudusi jau 7 gadu vecumā. Pārzina senās jostu aušanas tehnikas.
SOLVITA LODIŅA
Jau 15 gadus gatavo mūzikas instrumentus, izmantojot dabas materiālus – koku, mālu, metālu, klūgas, strādā ar ādām.
RAIMONDS ĀBELE
Gatavo mūzikas instrumentus sev un saviem draugiem. Pats taisa ne tikai celma bungas, bet arī ģērē ādas, ar ko tās pārvilkt. Taisa arī koka taures.
Demonstrēs svilpju un žmikauliņu gatavošanu.
ANCE BUMBLE
Maizes cepēja, kas savu prasmi apguvusi no Lēdurgas 3 Laimām, cep maizi arī Brīvdabas muzejā. Rādīs, stāstīs un mācīs savus maizes stāstus.
INESE JANSONE
Apguvusi ādas māksliniecisko apstrādi, strādājusi uzņēmumā „Daiļrade”, bet, vienmēr ir mācījusies kaut ko jaunu. Ir nodarbojusies ar zīda apgleznošanu, dekupāžu un filcēšanu. Beigusi  Baltijas Starptautisko akadēmiju, apguvusi interjera dizainu.
Šobrīd Amatas Amatu mājā mācās prasmes, ko savulaik mācējusi katra laukos dzīvojoša latviete – aušanu.

CĒSU PROFESIONĀLĀS VIDUSSKOLAS JAUNIE AMATNIEKI
Rādīs un stāstīs, kā top koka taburetes.

11.00 – 19.00 Nacionālā virtuve /latviešu, krievu, igauņu/

KONCERTS
11.40 – 12.00 Koncerta atklāšana – dūdu uzsaukums (Latvija)
12.00 – 12.20 „Ore” (Amatas novada folkloras kopa)
12.20 – 13.00 „Iļjinskaja Pjatņica” (Krievu folkloras kopa, Rīga)
13.00 – 13.40 „Putni” (Lēdurgas folkloras kopa)
13.40 – 14.20 Setu mūzikas grupa „Tsibihärbläseq” (Tartu)
14.20 – 15.00 „Sūduonele” (Marijampole koledžas tautas mūzikas grupa, Lietuva)
15.00 – 15.40 Jauniešu tautas mūzikas grupa”Virtuoossed verinoored” (Tartu)
16.00 – 17.00 „Iļģi” (Postfolkloras grupa,  Rīga)

17.00 – 19.00 TRADICIONĀLĀS DEJAS JEB BALLĪTE
    17.00 – 17.30 Cēsu danču klubs
    17.30 – 18.00 „Putni” (Lēdurga)
    18.00 – 18.30 „Iļjinskaja Pjatņica” (Rīga)
    18.30 – 19.00 „Virtuoossed verinoored” (Tartu)

Rīko:
Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs „KasTe”
Ar Igaunijas – Latvijas programmas atbalstu
projekta „Mākslinieki un radošie uzņēmēji reģionālai attīstībai” ietvaros.

Avots: cesis.lv